Ezrek tüntettek a jobb oktatásért Budapesten
A Független Diákparlament január végén jelentette be, hogy újabb nagyszabású demonstrációt szervez, hogy így hívja fel a figyelmet a magyar oktatás problémáira. Akkor arra kérték Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy álljon ki velük nyilvános vitára, de mivel ez nem történt meg, a tüntetés mellett döntöttek.
Novák Katalin család-és ifjúságügyi államtitkár a Zoom.hu kérdésére csütörtökön azt is elárulta, miért nem állnak szóba a fiatalokkal. A Fidesz alelnöke úgy fogalmazott: veszélyesnek tartja, ha valaki két hét után ifjúsági szervezetnek nevezi magát, egyértelműen pártpolitikai indíttatásból, egy kampány kellős közepén, és azt a benyomást kelti, hogy a magyar fiatalokat képviseli. Mindezt úgy, hogy valódi tagsága nincsen, valódi eredményeket még nem tud felmutatni.
Balla István Petőfi-verssel kezdte a felszólalását. Fotó: Halász Nóra
Elindult a Független Diákparlament és a hozzájuk csatlakozó diákszervezetek tüntetése a budapesti Deák Ferenc téren. A helyszínen fél hatkor már megtelt a templom előtti tér, háromnegyed hatkor pedig a résztvevők elindultak a Kossuth térre, ahol körülbelül háromnegyed hétkor kezdőtnek a beszédek. A szervezők a vonulás kezdetén mindenkit arra kértek, hogy menet közben énekeljenek és világítsanak a telefonjaikkal. A tömegben a fiatalok mellett nagyon sok a középkorú és az idős tüntető is volt, akik szolidaritásból csatlakoztak a menethez. Az 1500-2000 fős tömeg háromnegyed hétkor érkezett meg a Kossuth téren felállított színpadhoz, akkor már megtöltötték az emelvény előtti teret.
A tüntetés első felszólalója, Tóth Laura azt mondta: sokan azt hiszik, azért tüntetnek, mert túl lusták, nem akarnak tanulni és iskolába járni. „Azt mondják, hogy a Független Diákparlament lezülleszti a diákokat, de ha ez így lenne, miért tennénk olyan követeléseket, hogy végre tudjunk tanulni?” – tette fel a kérdést, majd azzal zárta beszédét, hogy rendszert kell váltani az oktatásban.
Koszta Amina, a Diákparlament tagja felszólalásában a legkomolyabb problémának azt nevezte, hogy az oktatási rendszer nem biztosít esélyegyenlőséget. „Az oktatási rendszer ott bukott el, hogy az állami iskolákban támogatási összeg kétszer kevesebb mint az egyházi iskolákba járóké. Ott, hogy a PISA felmérésen bőven az 500 pontos átlag alatt vagyunk. Ott, hogy a diákok kikerülnek a szégyenfalra és kockás ing miatt diszkriminálják őket és tanáraikat.” – mondta.
Koszta Amina szerint a jelenlegi kormány egyáltalán nem hallgatja meg a diákokat, pedig éppen ez lenne a demokrácia legfontosabb alapja. Menjetek el választani, éljetek a jogotokkal, döntsünk arról, hogy ki hoz törvényeket az oktatásból itt mögöttünk – mutattak a Parlamentre a felszólalók. Majd hozzátették: „Felébredt az Y-generáció. Kezünkbe vesszük a sorsunkat és beleszólunk a saját jövőkbe.”
Balla István tanár Petőfi Sándor, Dicsőséges nagyurak című versét játszotta le Mácsai Pál előadásában. A pedagógus ezt követő beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a diákok hiába szeretnek tanulni, a magyar oktatási rendszer ezt nem teszi lehetővé, mert egyáltalán nem újult meg. Pedig a diákokat úgy lehet a legjobban motiválni, ha nem sértik meg az autonómiájukat. „A mai világban mi felnőttek is a világhálóról szerezzük az információkat, ezért a gyerekeket is meg kell tanítani ennek helyes és kritikai használatára.” – mondta.
A mai magyar kormánynak sajnos tökéletesen megfelel a lebutított, rossz minőségű, klónhadsereget képző oktatás – tette hozzá Balla István, aki szerint az iskolákban nagyon jó szakemberek dolgoznak, de az egyéni erőfeszítések alulmaradnak a szabályokkal szemben. Addig kell ordítoznunk és vitáznunk, amíg helyre nem hozzuk, vagy végképp el nem rontjuk. – tette hozzá az oktató.
A szervezők a tüntetésen bejelentették, hogy megkeresték az Országos Diáktanácsot, akik igent mondtak az együttműködésre, amit a közeljövőben el is kezdenek.
A legnagyobb meglepetést az okozta, hogy nyilvánosságra hozták: Karácsony Gergely, az MSZP-Párbeszéd, Szél Bernadett, az LMP és Vona Gábor, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje elfogadták felkérésüket, és március 12-én, hétfőn nyilvános vitán fognak válaszolni a Független Diákparlament kérdéseire az oktatási rendszerről.
A szervezők új mozgalmat is indítanak „Diák vagyunk” címmel.
A következő hosszászóló, Bradánovics Bendegúz arról beszélt, nem akarja, hogy összeszerelő üzem legyen az egész országból, és nem akar elmenni sem ebből az országból. Szerinte nem szabad félni, mert a jelenlegi kormány százszor jobban fél tőlük.
Az Echo TV-ben támadott diák, Kálló Dániel, amellett érvelt, hogy szembenállás helyett össze kell fogni az oktatásért.
Rózsa Norbert, a Független Diákparlament egyik szervezője a rendezvény végén bejelentette: március 15-én folytatják. A nemzeti ünnepen délután öt órára az Operához várnak mindenkit, hogy megmutassák: nem adják fel.
A rendezvényt a fiatalok Európai Unió himnuszával, az Örömódával zárták. (2018.02.23)
Forrás: zoom.hu
Copyright: Kiss & Kiss (2017)