LÁTOGATÓK:

Híreink napjaink 101-eséről

Aktuális

Háromnapos bajtársi találkozón, a Sárgarigók Vonulása 2022 elnevezésű járőrbajnokságon mérték össze elméleti és gyakorlati felkészültségüket, erejüket, gyorsaságukat, ügyességüket és szerencséjüket az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred 101. Fekete Imre Területvédelmi Zászlóalja által szervezett nemzetközi versenyen a Magyar Honvédség, Németország és Lengyelország tartalékos katonáinak csapatai.

Az ünnepélyes megnyitót pénteken a gyulai vár előtt tartották. A rendezvényt 2019-ben hozták első alkalommal tető alá, célja a kiképzettség felmérése, a bajtársi kötelékek elmélyítése és a tartalékos rendszer társadalmi beágyazása volt. A megnyitót követően szombaton a tartalékosoknak számos területen kellett rátermettségüket bizonyítaniuk.

A bajnokság az AB EXPO Kiállítási és Rendezvényközpont területéről indult, majd a békéscsabai repülőtéren és a Pósteleki erdőben folytatódott. Az úgynevezett „gyorskör” állomáshelyein egy teszt kitöltése után a katonáknak harcászatból, egészségügyi ismeretekből, fegyver szét- és összeszerelésből kellett bizonyítaniuk a felkészültségüket, majd következett a kézigránátdobás, az épületharcászat, az ellenőrző-áteresztő pont üzemeltetése, a túlélési feladatok megoldása, az akadálypálya leküzdése és az airsoft lövészet. A Pósteleki erdőben rejtett tereptárgyakat kellett felkutatniuk, a záró feladat pedig egy 6 kilométeres erőltetett menet végrehajtása volt – teljes menetfelszerelésben.

Lipták József alezredes, a 101. Fekete Imre Területvédelmi Zászlóalj parancsnoka, a bajnokság főszervezője elmondta, hogy a tartalékos állományú katonák kiképzettségének felmérésére, valamint a bajtársi kötelékek erősítése céljából Sárgarigók Vonulása néven első alkalommal 2019-ben rendeztek versenyt. Ezen még csak az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred alegységei vettek részt. A következő évben – a koronavírus-járvány miatt – a bajnokságot nem tudták megtartani, tavaly viszont már az MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred csapatai mellett Lengyelország katonaválogatottja is jelentkezett a megmérettetésre. Idén az egyéb szolgálati feladatok miatt a két ezred állományából csupán tizenöt magyar csapat tudott részt venni a versenyen, viszont a lengyelek mellett már Németország is képviseltette magát.

A tartalékos katonák bajtársias küzdelme – a tavalyhoz hasonlóan – idén is lengyel győzelemmel zárult: a bajnokságot a lengyel területvédelmi erők, a Krakkói 11. Könnyű Lövész Zászlóalja nyerte. A képzeletbeli dobogó második fokára a Békés megyei 101. Fekete Imre Területvédelmi Zászlóalj csapata léphetett fel, a bronzérmeket pedig a Bács-Kiskun megyei 38. Merász Mihály Területvédelmi Zászlóalj tagjai vihették haza.

A tereptan verseny különdíját a Vas megyei 83. Poppr Emil Területvédelmi Zászlóalj érdemelte ki, kézigránát-dobásban a Tolna megyei 69. Horváth József Területvédelmi Zászlóalj tagjai voltak a legeredményesebbek, elsősegélynyújtásban a Győr-Moson-Sopron megyei 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóalj tagjai remekeltek, a harcászat kategóriában pedig a német területvédelmi erők csapata bizonyult a legjobbnak.

Lövészetben a férfiak mezőnyében Keő Balázs tartalékos szakaszvezető, a hölgyek közül Szirova Georgina tartalékos főtörzsőrmester érték el a legtöbb köregységet. Fegyverismeretben a lengyelek voltak legyőzhetetlenek: Kwiatkowski Piotr Pawel és Wesolowska Anna Katarzyna érdemelték ki a különdíjat. A német Heimatschutzkompanie Brandenburg és a lengyel 11. Malopolska Brygada Obrony Terytorialnej csapata tagjainak a részvételét pedig Barátsági díjjal köszönték meg a szervezők.

A járőrverseny fővédnöke dr. Takács Árpád, a Békés Megyei Kormányhivatal főispánja volt, a katonai védnöki teendőket pedig Baráth István vezérőrnagy, az MH Tartalékképző és Támogató Parancsnokság parancsnoka vállalta. A díjakat a bajnokság védnökei, a Magyar Tartalékosok Szövetsége, a HM Zrínyi Nonprofit Kft. Zrínyi Kiadója, valamint a területvédelmi ezredek biztosították.

A bajnokság hivatalos részének zárásaként Baráth tábornok is elismerését fejezte ki a tartalékos honvédek egész évi fáradhatatlan, példamutató szolgálatáért, azért, hogy szabadidejüket feláldozva vesznek részt a kiképzéseken. „Az ilyen járőrversenyek, mint a Sárgarigók vonulása, kiváló lehetőséget biztosítanak a katonák gyakorlati ismereteinek felmérésére, a megyei területvédelmi zászlóaljak szakmai felkészültségének az összevetésére, hiszen a feladatok az önkéntesek kiképzési tematikája alapján lettek összeállítva. Tartalék nélkül pedig nem létezhet ütőképes haderő, ezért fontos, hogy az ország valamennyi járásában rendelkezésre álljanak jól felkészített tartalékos katonák” – mondta az MH Tartalékképző és Támogató Parancsnokság parancsnoka.

Copyright: Kiss & Kiss (2017)