Főoldal Hírek a nevelés és az oktatás világából. Oktatás Humor Természetjárás Galéria Üzenet

LÁTOGATÓK:

Augusztus

PSZ: veszélyes, ami az oktatásban zajlik, akár össze is omolhat a rendszer

Veszélyes, ami az oktatásban zajlik

„Veszélyes, ami az oktatásban zajlik, akár össze is omolhat a rendszer” – állítja a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Több mint ezer tanárt keresnek az iskolák alig másfél héttel az iskolakezdés előtt.

A kozigallas.hu honlapon közzétett álláshirdetésekből kiderül, hogy leginkább matematika, kémia és fizika szakos pedagógusokra lenne szükség, de sok intézmény venne fel azonnal testnevelő tanárt is. A Pedagógusok Szakszervezete szerint veszélyes, ami jelenleg az oktatásban zajlik, és ha a helyzet nem változik, akár össze is omolhat a rendszer. A minisztérium szerint ugyanakkor rendszerszintű tanárhiányról nem lehet beszélni.

A Belügyminisztérium által üzemeltetett kozigallas.hu oldalon több mint ezer pedagógust keresnek, mindössze másfél héttel az iskolakezdés előtt. Az ATV Híradó stábja összesen 257 találatot kapott a "bármely szakos” kifejezésre: 45 közoktatási intézményben keresnek például matematika-bármely szakos tanárt, 27 iskolában pedig testnevelés-bármely szakos tanárt.

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint, életveszélyes, ami az oktatásban van, és sürgősen kezelni kell a helyzetet, különben, néhány éven belül nem lesz pedagógus, aki tanítaná a gyerekeket. Szabó Zsuzsa szerint a tanárhiánnyal kapcsolatos „számháború” minden szeptemberben beköszönt, idén ráadásul a koronavírus miatti változások is kihívást jelentenek minden szereplőnek. A kormányzattól azonban eddig csak ígéreteket kaptak, érdemi döntés részükről nem született. A PSZ szerint azonban nem odázható tovább a változás.

Szabó Zsuzsanna arról beszélt, ebben az évben visszamenőlegesen mindenképpen szükséges lenne a bérek emelésére, és meg kell, hogy valósuljon a munkaterhek és az óraszámok csökkentése is, különben bekövetkezik a katasztrófa és összeomlik a rendszer.

A PSZ elnöke megjegyezte továbbá, hogy míg egy pályakezdő pedagógus 210 ezer forintot vihet haza, az iskolaőrök kezdő fizetése 220-230 ezer forint, ráadásul náluk megjelenik a cafeteria is.

Az EMMI híradónkkal azt közölte: rendszerszintű pedagógushiány nincs, szerintük természetes, hogy elsősorban nyáron van nagyobb mozgás az álláshelyek között. Hozzáteszik, hogy hazánkban a pedagógusok száma gyakorlatilag változatlan, míg az egy tanárra jutó átlagos tanulószám tekintetében az OECD átlagnál kedvezőbbek a magyar adatok.

Az oktatáskutató szerint az elmúlt években ugyan nem látszott drasztikus csökkenés a pedagógusok számában, a körülmények viszont megváltoztak, így ugyanannak a tanárnak ma már több munkát kell elvégeznie.

Az átlagos 25 óra/hét körüli tanóraszám 26-ra emelkedett, nem beszélve az egyéb kapcsolódó terhekről – magyarázta híradónknak Nahalka István. A munkateher nőtt, de a létszám nem – hívta fel a figyelmet az összefüggésekre az oktatáskutató.

Nahalka hozzátettet továbbá azt is: a fizetések mellett az is problémát jelent, hogy ma Magyarországon a pedagógusok munkakörülményei sem túl jók.

Forrás: ATV    

Copyright: Kiss & Kiss (2017)